Řepa

Lidé již po tisíciletí používají šťávu z červené řepy k podpoře tvorby červených krvinek, k podpoře regenerace jater či ledvin nebo například k oddálení únavy.

Šťáva z červené řepy je silný antioxidant a měl by ji konzumovat každý, komu záleží na vlastním zdraví. Z pohledu sportovce jde doslova o nápor kyslíku do svalů a vysokooktanové palivo.

Díky tomu může pomoci dosáhnout cílů jak amatérským tak profesionálním sportovcům.

Řepa se dá konzumovat syrová, vařená, pečená a nyní jako koncentrát. Ten samozřejmě nabízí všechny benefity červené řepy v mnohem intenzivnější formě než jakákoliv jiná úprava. 

Zmíněných benefitů pro organismus je skutečně hodně. Z pohledu obsahu zdraví prospěšných látek je červená řepa doslova bombou vitamínů a minerálů.

Jak je to možné? Seznam látek, které ovlivňují kondici či regeneraci je v případě řepy velmi dlouhý, jednotlivé látky fungují ve vzájemné symbióze a výsledkem je fakt, že někteří světoví vědci označují červenou řepu za „superpotravinu“ a kroutí hlavou nad tím, že je v mnoha kuchyních neprávem opomíjená.

Co řepa obsahuje

87,1% vody, 7% cukrů, 0,6% škrobu, 1,9% vlákniny, 0,1% tuků a mastných kyselin. Energetická hodnota je 154 kJ na 100 g. 100 g bulvy má asi 70 mg sodíku, 380 mg draslíku a 20 mg vápníku, dále hořčík, mangan, fosfor, železo, měď, zinek, uvádí se i křemík, jod, rubidium a cesium, při správném pěstování také selen. Klíčový je obsah rostlinných barviv, antokyanů a antioxidant betain. Z vitaminů je nejvíce zastoupen vitamin C, vitaminy skupiny B, karoten a kyselina listová. V malém množství jsou v červené řepě přítomny bílkoviny. Listy jsou pro kondici a zdraví zajímavé obsahem beta–karotenu, vitaminu A, B9, K, vápníku, hořčíku a železa.